Nejdůležitější rady těhotným
Tento přehled není úplný a nenahrazuje dobrou naučnou a odbornou knihu. Je to spíše moje pomůcka k tomu, co bych měl povědět každé těhotné. Na něco ale vždycky zapomenu, tak jsem si to napsal.
Úprava životosprávy při zjištění těhotenství a proč.
Pro dobrý vývoj plodového vejce je zapotřebí, aby mu organismus matky poskytl co nejlepší podmínky. Nejdůležitější je to právě na začátku těhotenství, v prvních třech měsících. Aby byla možnost poškození správného vývoje zárodku co nejmenší, je třeba dostatek bílkovin, minerálů i vitamínů. Pro nastávající maminky jsou připraveny vyvážené směsi v lékárnách. V českých zemích je třeba doplňovat ve stravě zejména jód. Ten je nezbytný pro správný vývoj štítné žlázy a mozku. Není vždycky zapotřebí kupovat si drahý přípravek. Pestrá čerstvá strava je nejlepším dodavatelem všech potřebných látek. Doplňovat je třeba pouze jód a někdy vitaminy B – jídla s droždím nebo Pangamin. Zároveň je potřeba vyhýbat se škodlivým látkám. Kouření, alkohol, chemikálie, rentgen – to jsou nejčastější nebezpečí.
Dokumenty a papírování, neschopnost a rizikové těhotenství
Je výhodné bezpečně zjistit těhotenství co nejdříve. Žena má pak dost času, aby se připravila a domluvila se s partnerem a s rodinou, jak si všechno zařídí.Těhotné pravidelně navštěvují těhotenskou poradnu. Na průkazce je přehledně uvedeno, jaká vyšetření mají prodělat. Také jsou tu uvedeny důležité údaje a rubriky k vyplnění. Je potřeba si průkazku přečíst! Zkontrolujte si, jestli jsou Vaše údaje vyplněny správně. Když zjistíte chybu, řekněte to porodní asistentce. Vyšetřuje se vždy moč, krevní tlak a váha. V průkazce máte několik žádanek na vyšetření a taky se do ní vkládají výsledky. Vyšetřuje se krevní obraz, krevní skupina a protilátky proti hepatitidě, syfilis, toxoplasmoze a HIV. Vyšetření HIV se provádí pouze s Vaším souhlasem. Některá vyšetření, zjišťující správný vývoj plodu, se provádějí jen v určitém termínu, (například AFP v 15. – 16. týdnu gravidity), jinak pozbývají smyslu. Před porodem se provádí kultivační vyšetření poševního prostředí, aby se mohla přeléčit možná skrytá infekce.
Také v zaměstnání je namístě včas zajistit, aby nic těhotenství neohrožovalo. Pracoviště nevhodná pro těhotné stanovuje hygienik a zná je závodní lékař. Rizikové těhotenství nemusí znamenat automaticky pracovní neschopnost. Naopak některá pracovní zařazení jsou nevhodná pro každou nastávající maminku. Pokud zaměstnavatel nemůže těhotnou přeřadit na vhodné pracoviště, zůstává na neschopence. Pro právní ochranu matky je vždycky vhodné uvádět v dokumentech i otce dítěte.
Co kde najdete
Těhotnou s potížemi vyšetří obvykle každý lékař. Je třeba mít s sebou vždy těhotenskou průkazku
Těhotenské poradny v Trutnově:
Dr. Vambera, - objednání tel: 499859772
Dr. Červíček tel.: 499815446
Dr. Trpák, Dr. Koulová, dr Kokrhounová
SON Trutnov - středa – pátek dopoledne tel.: 499866464 (kartotéka)
Genetika (porodnice SON Trutnov) pondělí 9 - 13
Rizikové gravidity (zde se sledují maminky s cukrovkou a Rh protilátkami) - Fakultní nemocnice Hradec Králové, gyn.por. klinika úterý a pátek 8 30 – 13 00
Cvičení: Středa – porodnice SON Trutnov
Okresní správa sociálního zabezpečení tel.: 499848111
Co znamená která komplikace a příznak:
Jiné problémy jsou obvyklé na začátku a jiné ke konci těhotenství. V časném těhotenství je nejčastější krvácení anebo bolesti v podbřišku. V zásadě platí, že každé krvácení v těhotenství vyžaduje okamžité vyšetření a obvykle ležení v nemocnici. Při pobolívání v podbřišku doporučuji klid na lůžku a sledování, zda potíže ustanou. Jestliže ne, tak jděte bez prodlení k lékaři.
Nechutenství a ranní zvracení má význam ochrany – v tomto období je nevhodná konzumace řady rostlinných produktů s alkaloidy, které nevadí dospělému organizmu, ale plodové vejce mohou poškodit. Dobře se odstraní zvýšenou konzumací vitaminu B6 – pyridoxinu.
Ve vyšším stadiu těhotenství se může „pootevírat“ děložní hrdlo. To hrozí potratem nebo předčasným porodem. Podle stavu se používá steh – cerclage – anebo tablety, které povolují nadměrné stažení děložní svaloviny. Naprosto rozhodující při této komplikaci je klid na lůžku, který odstraní neustálý tlak na dolní část dělohy. A zákaz pohlavního styku. Ve druhé polovině těhotenství se někdy poruší výživa plodu a dojde k jeho hypotrofii. Placenta anebo pupečník dodává omezené množství živin a kyslíku plodu, který jich při svém růstu a vývoji potřebuje stále více. Takový stav by mohl plod poškodit a tak se při zhoršování stavu těhotenství ukončuje.
U některých maminek stoupá ke konci těhotenství krevní tlak a pozorují otoky. Takový stav může vyústit ve vážné onemocnění – eklampsii. Doporučujeme nepřisolovat jídla, klid na lůžku a sledování stavu na ženském oddělení do porodu. Po porodu se vše upraví.
Žilní systém je ve druhé polovině těhotenství zvýšeně namáhán a křečové žíly se zvětšují, bolí a může dojít i k zánětu. Preventivně používáme elastické punčochy, léky a zánět léčíme vždy v nemocnici
Co můžu chtít od lékaře a v porodnici.
Při ultrazvukových vyšetřeních, která se provádějí ve 13., 20. a 30 týdnu můžete mít s sebou většinou doprovod anebo můžete za poplatek požádat o obrázek nebo nahrání záznamu na videokazetu.
Každá porodnice má svůj osvědčený způsob a nabízí různou škálu služeb. Všude už je umožněn porod s partnerem a pobyt maminky s dítětem pohromadě. Také se domů propouští dříve. Porodnice ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové navíc zajišťuje porod u maminek s vážnými nemocemi, jako je diabetes anebo předčasné porody, kdy je třeba pro nezralé novorozence péče na jednotce intenzivní péče. Vrchlabská porodnice je zaměřena na vedení porodu co nejpřirozenější cestou a porody do vody. Individuálně se maminka může se svým ženským lékařem domluvit o tom, že se o ni bude starat při porodu v porodnici.
Není rozumné dožadovat se nadměrných a obtěžujících návštěv anebo předčasného odchodu domů. Nikdo nenechává pacienta v nemocnici déle, než je nezbytně nutné pro jeho zdraví a bezpečí.
Jak se připravit
Je dobře přečíst si dobrou moderní knihu o těhotenství a porodu. Čemu nerozumím, probrat s lékařem nebo porodní asistentkou. Nezanedbat udržení tělesné zdatnosti. Nacvičit si správné dýchání. Nebát se a nenechat se strašit okolím.
Proč se co dělá
Proč se na začátku stahy prodýchávají: činnost dělohy postupně otevírá branku a posunuje plod do porodních cest. Tento děj nemůže probíhat překotně, tkáně matky musí mít čas k tomu, aby se roztáhly, jinak by došlo k vážným poraněním. Plod je při porodu vystaven nebezpečí sníženého zásobování kyslíkem. Tomu právě předchází rychlé, povrchní dýchání a „nepřitlačování“.
Vyšetření infekce v pochvě je nutné, aby se nepřenesla na plod. Streptokokové infekce také vyvolávají předčasný porod anebo odtok plodové vody.
Přítomnost tatínka u porodu není samoúčelná společenská událost, ale postup, který má zlepšit vztah otce, matky a dítěte. Je zaměřena na pomoc tatínka mamince a prožívání porodu oběma partnery. Užitek z ní závisí na jejich uvědomělosti. Nemá se bagatelizovat, („všechno jsem to vydržel“) ani soustředit se jen na tu senzaci („sestři uhněte, ještě si musím natočit jak uklízíte tu krev do kbelíku“)
Těhotenství je doba, kterou by si maminka měla v pohodě užívat a těšit se na miminko. Porodu se není třeba bát. Je to těžká práce, ale odměnou je vlastní děťátko.