www.mudrvambera.cz

MUDr. Jiří Vambera
Palackého 201
541 01 Trutnov
IČ 49290517
odkaz na mapu

     Antikoncepce  
     VZP Trutnov  
     Nemocnice Trutnov  
     Nemocnice Dvůr Králové  
     Lékařská komora  
     Registr lékařů  

Silgard anebo Cervarix?

Kterou vakcinu si vybrat?

CERVARIX NEBO SILGARD?

V české republice jsou zatím dvě očkovací látky, SILGARD a CERVARIX.

To, že je máme je obrovský úspěch, který může zcela změnit obor gynekologie. Nedá se říci, že existuje nějaká skupina žen či dívek, pro niž by jedna nebo druhá vakcína byla vhodnější. Na druhou stranu ale také není pravda, že jsou zcela zaměnitelné. Každá z těchto vakcín jde poněkud odlišnou cestou.

Obě působí proti dvěma nejčastějším vysokorizikovým typům tohoto viru - proti HPV 16 a 18, které jsou dohromady zodpovědné za 70% případů karcinomu děložního hrdla.

Vakcína Silgard navíc chrání proti HPV 6 a 11, které způsobují bradavčité výrůstky (condylomata acuminata). Stejně jako u jiných vakcín nemusí očkování přípravkem Silgard zajistit ochranu všem očkovaným. Silgard rovněž poskytne ochranu pouze proti onemocněním, jejichž příčinou je HPV typů 6, 11, 16 a 18 a v omezeném rozsahu proti chorobám, jejichž příčinou jsou některé příbuzné typy HPV (viz  bod 5.1). Proto se i nadále musí používat vhodná opatření proti sexuálně přenosným onemocněním. Silgard je určen pouze k profylaktickým účelům a na aktivní infekce HPV nebo prokázanou klinickou chorobu nemá žádný vliv. Neprokázalo se, že by měl přípravek Silgard terapeutický efekt. Vakcína proto není určena k léčbě cervikálního karcinomu, cervikálních, vulválních a vaginálních dysplastických lézí vysokého stupně nebo genitálních bradavic. Není také určena k prevenci rozvoje jiných zjištěných lézí souvisejících s HPV. Silgard nezabraňuje vzniku lézí navozených typem HPV, který je součástí vakcíny, u žen v době vakcinace takovým typem již infikovaných (viz bod 5.1).

Při použití přípravku Silgard u dospělých žen je nutno vzít v úvahu prevalenci variability typu HPV v různých geografických oblastech. V klinické studii na dospělých ženách (24 až 45 let věku) nebyla po 2,2 letech následného pozorování v úplném analytickém souboru, který zahrnoval ženy bez ohledu na výchozí stav HPV, pozorována žádná statisticky významná účinnost vakcíny (viz bod 5.1). Při rozhodování o vakcinaci ženy ve věku 27 až 45 let je nutno vzít v úvahu riziko, jemuž byla předtím vystavena HPV, a potenciální přínos, který může z vakcinace mít.

Vakcína Cervarix se soustřeďuje pouze na rakovinu děložního čípku, ale díky inovativní pomocné látce AS04 (fosfolipid adsorbovaný (nevstřebatelný) na oxid hlinitý) však dosahuje vyšší imunitní odpovědi. Již nyní proto může doložit zkříženou protektivitu (ochranu) ještě k dalším dvěma častým vysokorozikovým typům HPV- 45 a 31.

Zajímá nás

© Všechna práva vyhrazena | www.mudrvambera.cz

Created by Xantipa