www.mudrvambera.cz

MUDr. Jiří Vambera
Palackého 201
541 01 Trutnov
IČ 49290517
odkaz na mapu

     Antikoncepce  
     VZP Trutnov  
     Nemocnice Trutnov  
     Nemocnice Dvůr Králové  
     Lékařská komora  
     Registr lékařů  

Vybírejte si!

 

Rád bych upozornil na zdánlivou maličkost, která ale může být významná.

Je naprosto přirozené a taky správné, že se každá nastávající maminka snaží získat co nejvíce informací o těhotenství, o porodu a zdraví svého miminka. Možností k tomu je velká škála. Všichni absolvujeme v základní škole výchovu k rodičovství a pak už je na každé dívce, aby sama získala potřebné vědomosti. Některá si pořídí knížku, některá čte rubriku v ženském časopise, jiná si najde odkaz na internetu. Některé "vědomosti" také kolují mezi ženami v ústním podání a ty zkušenější jimi krmí mladší kamarádky.

V období těhotenství je žena citlivější a má přirozenou obavu aby s ní i děťátkem všechno dobře dopadlo. Zavádějící, nepravdivé a zastrašující informace jí mohou velmi stresovat. Bohužel právě takové senzační a negativní zprávy se šíří nejsnadněji. Doporučuji svým pacientkám, aby vždy používaly svůj zdravý rozum.

Vždy je třeba uvážit, kdo nám nějakou informaci podává! Je to odborník? Nechce nám vychvalovat své zboží? Mluví z vlastní zkušenosti anebo opakuje to co jedna paní povídala?

U knížek je hodnocení nejsnazší. Zavedená nakladatelství brak netisknou.

V časopisech je rozumné zajímat se o autora článku a jeho renomé.

Na internet si může napsat téměř každý co chce. Rozhodně je třeba si ověřovat, jestli to, co si přečteme, je pravda a jestli textu rozumíme správně. Vyskytují se zde běžně mystifikace a podvody.

Když se nastávající maminka dozví nějakou novinku a myslí si, že se jí týká, je nejlepší nečekat a poradit se se svým lékařem. Zbaví se nepříjemných pocitů, úzkosti a nejistoty. Nemá cenu čekat, třeba až na poradnu. Zavolat může v pracovní době vždycky. Někdy může i předejít nastávající komplikaci.

S rezervou taky doporučuji hodnotit různé ankety, žebříčky a komentáře, které hodnotí lékaře a zdravotnická zařízení. Hodnocení v této oblasti je tak složité a náročné, že spolehlivé výsledky nemají ani velké vědecké ústavy a vyprávění nespokojeného klienta neříká nic o tom, že například deset nebo sto dalších bylo se službou spokojeno a už vůbec ne o tom, jak pomohla uzdravení.

 

Zajímá nás

© Všechna práva vyhrazena | www.mudrvambera.cz

Created by Xantipa